Odpady z vrtných prací a těžby ropy
Ropná ložiska se otevírají a těží hlubinnými vrty, z nichž ropa sama vyvěrá nebo se čerpá.Při čerpání ropných ložisek se většinou využívá tlaku plynů, shromážděných ve svrchní části ložiska pod nepropustnou vrstvou hornin. Vrty hloubené pro těžbu ropy procházejí různými horninami o různé tvrdosti a soudržnosti.
Vrtat můžeme buď za sucha nebo tzv. výplachem.
Výplach je kapalina o vysoké hustotě, která chladí vrtný nástroj a také brání zavalení dosud nezapažených částí vrtu. Do vrtu se z povrchu vhání a zase odčerpává. Tímto způsobem se odstraňuje ze dna vrtu rozdrcená hornina a vrt se tak plynule čistí. U vrtání za sucha se drť musí vynášet vzhůru zvláštní nádobou s odklápěcím dnem.
Zdroje kontaminace
Hlavními zdroji kontaminace jsou:
- Kontaminovaná zemina z vrtu a jeho okolí (jedná se o odvrtanou zeminu, která je vynesena z vrtu zaolejovanými výplachovými kapalinami).
- Kapalné odpadní proudy z těžby ropy.
- Pomocné chemikálie a plynné exhalace zemního plynu, uhlovodíků a sulfanu.
- Ropné skvrny na mořích v důsledku havárií při těžbě ropy na moři.
Kontaminovaná zemina z vrtu a jeho okolí se většinou skládkuje na nepropustných úložištích. Kapalné odpadní proudy z těžby ropy se na vhodném místě, např. některou z průzkumných sond, vracejí do vytěžených vrtů, čímž se navíc zvyšuje ložiskový tlak.