Odpady z výroby barviv a nátěrových hmot
Nátěrové hmoty obecně jsou hmoty určené k nanášení na předměty za účelem jejich konzervace a ochrany před nepříznivými vlivy prostředí.Nátěrové hmoty se nanáší různými pomůckami v tekutém či práškovém stavu za pomoci ředících látek (rozpouštědla), která se následně vytěkají nebo vyschnou a tím se nános barviva vytvrdí, nebo se u některých hmot musí vytvrdit tzv. vypalováním při vyšších teplotách.
Ekologická závadnost nátěrových hmot vyplývá z jejich složení. Veškeré odpady vzniklé při výrobě, expedici, přepravě, prodeji a aplikaci nátěrových hmot jsou odpady nebezpečnými.
Nejméně závadné pro životní prostředí jsou nátěrové hmoty ředitelné vodou. Hmoty ředitelné organickými rozpouštědly jsou navíc silně hořlavé, těkající rozpouštědla přispívají k prohloubení kyslíkového efektu a někdy i poškozují ozonovou vrstvu atmosféry Země.
Ekologická závadnost odpadů barev, laků a nátěrových hmot je stejně závažná. Odpady vznikající přímo ve výrobě představují odpady jednotlivých komponentů, úkapy barev, laků, pigmentů a ostatních látek při manipulaci a hmoty, které je nasají při jejich likvidaci, neupotřebitelné a znehodnocené zbytky těchto hmot a nádob, nářadí, nástrojů a sorbentů jimi kombinovatelných.
Vypotřebované roztoky lze regenerovat a recyklovat, vodou ředitelné nátěrové hmoty možno shromažďovat, zahustit, destilací odstranit přebytky vody a následně recyklovat, prázdné plechovky kontaminované nátěrovými hmotami se zneškodňují jako železný šrot nebo termicky využívají ve spalovně nebezpečných odpadů, stejně jako kontaminované štětce a jiné nanášecí pomůcky a textilie.