Optimální podmínky pro rozvoj mikroorganismů
Úprava poměru uhlíku a dusíku (C : N) vhodným poměrem zpracovávaných odpadů, úpravu vlhkostí, zabezpečení minimální přítomnosti fosforu, úpravou pH, úpravou zrnitosti a homogenity substrátu, provzdušňování substrátu a regulace teploty v průběhu kompostování.Regulace teploty v průběhu kompostování
Abychom dosáhli u zralého kompostu hodnotu poměru C : N v rozmezí 25 - 30 : 1 (dobrá stabilita a agronomická účinnost), je třeba optimalizovat poměr C : N v čerstvém kompostu na hodnoty v rozmezí 30 - 35 : 1.
V průběhu zrání ubývá část uhlíku jako oxid uhličitý a poměr C : N se zužuje.
Odpady s vysokým poměrem C : N (dřevní štěpka, sláma, papír) jsou vůči mikrobiologickému rozkladu odolnější než odpady s nízkým poměrem C : N. Nadměrně vysoký poměr C : N v čerstvém kompostu prodlužuje jeho zrání a v případě aplikace kompostu s vysokým poměrem C : N do půdy pokračuje rozklad kompostu v půdním prostředí, k čemuž se spotřebovává půdní dusík, který pak chybí pěstovaným rostlinám.
Při příliš nízkém C : N v čerstvém kompostu převyšuje obsah dusíku metabolickou potřebu mikroorganismů, vznikají ztráty čpavkového dusíku, doba zrání se prodlužuje a produktivita tvorby humusových látek klesá.