Fáze rozkladů organických odpadů
Přeměna organických látek při kompostování probíhá v různých fázích (fáze rozkladu, přeměny, dozrávání).Fáze mezofilní
Fáze mezofilní nebo-li rozkladu je provázena uvolňováním tepla a zahříváním substrátu na teplotu 50 – 60 °C. Aerobní mikroorganismy rozkládají celulózu, škrob, hemicelulózu, bílkoviny a tuky na nižší látky a k svému metabolismu využívají uvolněné živiny.
Termofilní houby se uplatňují při rozkladu lignocelulózových pletiv.
Vlivem intenzivní tvorby organických kyselin se zvyšuje kyselost substrátu (snižuje se hodnota pH). Při tomto procesu se dýcháním aerobních mikroorganismů vytváří oxid uhličitý. Při nadbytku dusíku se v kompostu uvolňuje čpavek. Probíhá též velká objemová redukce substrátu. Vytvářejí se základní kameny ke stavbě humusových látek.
Tato fáze rozkladu bývá též nazývána hydrolýzní, mineralizační nebo též horká fáze. Její doba trvání může být při intenzivním provzdušňování 2-3 týdny, ale u kompostů s velkým podílem dřevní štěpky trvá i 2 měsíce.
Fáze termofilní
Fáze termofilní nebo-li přeměny začíná poklesem teploty na 40 – 45 °C a se změnou zastoupení jednotlivých mikroorganismů. Kompost mění svůj vzhled, nelze již poznat původní hmotu odpadů. Nástupem činnosti žížal a jiných drobných živočichů vzniká drobtovitá struktura.
Kompost získává stejnoměrnou hnědou barvu a slabou vůni po lesní zemině.
Ve fázi přeměny je třeba udržovat aerobní podmínky, aby kompost nezkysl, aerace však nemusí být tak intenzivní jako na počátku zrání.
Fázi dozrávání
Ve fázi dozrávání se zvyšuje stabilita kompostu, tvoří se nové humusové látky (především huminové kyseliny) a molekulová hmotnost humusových látek se zvyšuje, živiny se pevněji zabudovávají do organických vazeb, kyselost substrátu se opět snižuje (hodnota pH stoupá).
V této fázi by se již neměl vyskytnout v substrátu čpavek a fytotoxické látky.
Struktura má být drobtovitá a materiál má být charakteristický výrazným zápachem po zahradní nebo lesní zemině. Teplota kompostu ve fázi dozrávání postupně klesá na teplotu okolí.
Některé postupy kompostování doporučují do čerstvého kompostu aplikovat mikroorganismy různými přípravky. V provozních podmínkách bývají tyto preparáty většinou bez prokazatelného účinku a aplikace těchto přípravků výrobu kompostu zbytečně prodražuje.
Nejvhodnější skladbu mikroorganismů je možno do kompostu vnést ornicí, pařeništní zeminou nebo zrajícím kompostem.