Odpady z výroby, zpracování a použití papíru a lepenky
Jako základní suroviny pro výrobu papíru slouží buničina, polobuničina, sběrový papír, dřevovina a někdy také hadrovina.Základní suroviny pro výrobu papíru
Papír je soudržná vrstva převážně rostlinných vláken o plošné hmotnosti do 150 g.m-2. Vzniká spojením jednotlivých vláken sekundárními vazbami. Vlákna, která jsou po mechanickém zpracování ve vodní suspenzi, se odvodňují a vysoušejí na papírenském stroji.
Buničina (jinak také celulóza) je vláknina vyrobená chemicky z rostlinných surovin obsahujících kromě celulózy ještě zbytky inkrustačních látek. Při výrobě buničiny působením vhodných chemikálií dochází k rozpuštění ligninu a ostatních celulózu doprovázejících látek obsažených v dřevní hmotě.
Pro výrobu buničiny se dnes používají různé druhy listnatých i jehličnatých dřevin. Dřevo musí být nejprve odkorněno a nasekáno na štěpky požadované velikosti (délka 10 – 30 mm a tloušťka 2 – 5 mm). Štěpky se sypou na hromady vysoké 15 – 25 m, kde musí zůstat uloženy po dobu šesti týdnů, aby došlo při samovolném zahřátí k rozložení pryskyřic. Poté jdou štěpky již k samotnému procesu vaření. Podle chemikálií použitých pro varný roztok je výroba buničiny možná několika způsoby.
Základní členění je na sulfitové (kyselé) a alkalické procesy, obojí je možno ještě dále členit. Při výrobě buničiny vznikají výluhy o výhřevnosti 5,5 až 8,4 MJ ⋅ kg -1, které lze regenerovat spalováním ve speciálních kotlích.
Kartony a lepenky se od papíru liší větší plošnou hmotností. Jako karton se označuje papír s plošnou hmotností 150 – 250 (400) g ⋅ m-2. Lepenka je papír o plošné hmotnosti od 250 g ⋅ m -2 do tisíců g ⋅ m -2. Toto rozmezí se úplně přesně nedodržuje ani u nás, ani v zahraničí.
Kartony a lepenky mohou být jedno a vícevrstvé. Jednovrstvé kartony a lepenky jsou vyrobeny v jednovlákninové vrstvě přímo na sítu papírenského stroje. Vícevrstvé kartony a lepenky jsou vyrobeny z více vrstev stejného nebo různého vlákninového složení, popřípadě různé barvy.
Vyrábějí se buď spojením několika vrstev z jednotlivých sít slisováním za mokra, nebo slepením několika vrstev hotového papíru nebo kartonu mimo papírenský stroj.
Druhy odpadů při výrobě a zpracování papíru
Odpady z papírenského průmyslu zahrnují různé papírenské kaly a stromovou kůru. Při zpracování papíru a lepenky vznikají především jejich odřezky a zbytky a odpady z tisku. Největší produkce papírových odpadů je z použití papíru a lepenky (použité obaly, tiskoviny, odpadní barevný papír, makulatura, papírové štočky, odpad střešní lepenky, fotografický papír, papírové olejové filtry, atd.).
Zdrojem těchto odpadů jsou téměř všechny oblasti činnosti (výroba a zpracování papíru a lepenky, chemický průmysl, filtrační procesy, polygrafie, chemigrafie, knihařství, výroba a použití fotomateriálu, reprografie, obchod, výroba a zpracování střešní lepenky, stavebnictví, autoopravárenství, administrativa, komunální sféra a další).
Odpadní papír může ohrozit životní prostředí, pokud je znečištěn škodlivinami, které se v případě uložení na skládku mohou uvolňovat vyluhováním, nebo během spalování způsobují nadměrný vznik nežádoucích emisí. Přítomnost těchto škodlivin také snižuje možnost recyklace papírových odpadů.
Odpady z papírenského průmyslu lze kompostovat, energeticky využít nebo skládkovat.
Využití při výrobě a zpracování papíru
Sběrový papír a lepenka se běžně zpracovávají jako druhotná surovina pro výrobu novinového papíru, lepenky, balicího papíru, izolačních materiálů, tapet, nábytku, zahradnických nádob, obalů a přepravek. Předpokladem je důsledné třídění sběrového papíru podle normy (ČSN 501990) za účelem dalšího možného využití, jednotlivé třídy však nesmí obsahovat nežádoucí příměsi.
U odpadů s obsahem těchto příměsí nebo různých škodlivin (laminovaný papír, toaletní papír, dehtová lepenka, kartony, obaly s hliníkovou fólií, uhlové papíry, hygienicky závadný papír ze zdravotnických zařízení, olejové filtry apod.) se podle charakteru příměsi provádí kompostování, spalování nebo v nezbytných případech skládkování.