Regenerace odpadů
Recyklace může být prováděna u výrobních odpadů (odřezky, obrus, zmetky, zůstatky, atd.) nebo u odpadu uživatelského (po upotřebení výrobků).Regenerací označujeme proces, kdy vhodně zvoleným technologickým postupem dokážeme odpadu navrátit jeho původní vlastnosti než se odpadem stal.
Regenerací označujeme např. čištění rozpouštědel.
Upotřebená rozpouštědla obsahují nečistoty (např. kovové třísky, textilní vlákna, oleje, barviva). Regenerace upotřebených rozpouštědel se provádí destilací (především parní a vakuovou). Získaný destilát má charakter původního rozpouštědla.
Způsoby materiálového využívání vybraných druhů odpadů
Šetření surovinovými a energetickými zdroji je jednou z hlavních podmínek intenzifikace národního hospodářství a úzce souvisí s ochranou životního prostředí.
Tato zásada však není dosud plně respektována. Znečišťování životního prostředí emisemi, neracionální čerpání přírodních zdrojů, neefektivní využití energií a jejich rozptyl v prostředí má svou příčinu v tvorbě lineárních výrobních systémů nerespektujících zákonitosti uzavřeného koloběhu látek v přírodních ekosystémech.
Nezbytnost recyklace odpadů pro další život člověka na této planetě má své teoretické zdůvodnění, vycházející z termodynamických zákonů a zákonu o zachování hmoty.
Z těchto zákonů vyplývají i technické a materiální meze v hospodářsko – výrobních systémech. Materiál nelze využívat, aniž by docházelo k určitým ztrátám. Je však potřeba tyto ztráty minimalizovat.