Recyklace zářivek a výbojek
Recyklační technologii lze rozdělit na dvě velké skupiny a to úplné rozdrcení s následnou separací a postupná (řízená) destrukce s průběžnou separací.Jednotlivé známé procesy zpracování odpadních zářivek a výbojek
Proces KÜHL
Neporušené VSZ (výbojkové světelné zdroje) jsou ručně dávkovány do šrédru a po rozdrcení ručně plněny do demerkurizační pece. Po naplnění se pec plynotěsně uzavře a materiál se termicky zpracuje při teplotě 520°C. Vzniklé páry Hg jsou kondenzovány v chladiči, vzduch z pece se čistí adsorpcí na aktivní uhlí a je vracen zpět do pece.
Linka je doplněna tříproduktovým tříděním. Nejhrubší produkt, tvořený velkými kovovými a skleněnými částicemi a střední produkt (jemné sklo a kovy) jsou schopny recyklace nebo skládkování na skládkách TDO.
Nejjemnější podíly (-0,1 mm) tvořené luminofory a skleněným prachem musí být skládkovány na skládkách pro nebezpečné odpady (díky obsahu Sb). Třídění může být zařazeno už za šrédr, takže demerkurizaci jsou podrobeny pouze nejjemnější podíly.
Procesy MRT a OSRAM
V první fázi jsou VSZ roztříděny podle typu a délky. V dalším uzlu jsou odříznuty konce trubic a tlakovým vzduchem vyfouknuty luminofory. Rtuťonosné odpady jsou plněny do speciálních 120 l kontejnerů a podrobeny vakuové destilaci při teplotě 400 až 600°C a podtlaku 100mbar v inertní atmosféře.
V dohořívací komoře jsou při 850°C spalovány v oxidační atmosféře organické podíly. Hg ve formě par je kondenzována v chladiči zbytkové obsahy Hg jsou adsorbovány na aktivní uhlí. Profouknuté trubice obvykle nejsou zcela zbaveny luminorů a musí být ještě po rozdrcení dočišťovány.
Systém KUSTERS
Odpad VSZ je zaveden do drtícího zařízení. Po dvoustupňovém drcení je nadrcený materiál podroben magnetické separaci na bubnovém separátoru. Nemagnetický podíl je tříděn na tříproduktovém sítovém třídiči na Al produkt, skleněný produkt a luminofor. Celý provoz se děje ve vzduchotěsném systému. Všechny produkty s výjimkou luminoforu jsou schopny dalšího využití.