Recyklace plastů
Recyklací plastů se obecně rozumí opětovné využití plastů jednak odpadajících při výrobě, jednak zbývajících po ukončení životnosti výrobků z plastů.Při recyklaci plastů se využívá buď samotný materiál, nebo energie, v něm obsažená. Při výrobě výrobků vzniká technologický odpad, což jsou například vadné výrobky, zbytky vtokových systémů při vstřikování a podobně.
Tento odpad se nejčastěji zpracovává tzv. recyklací technologického odpadu, která spočívá v jeho rozdrcení, po kterém může následovat případná regranulace. Jak drť, tak regranulát se obvykle použije zpět do výroby.
Uvádí se, že přídavek takového recyklátu v množství 5-15% neovlivní zásadně vlastnosti finálního výrobku. Recyklace použitých výrobků není tak jednoduchá. V samotném plastu došlo při jeho používání k mnoha změnám. Výrobek z plastu byl vystaven působení mnoha vnějších faktorů (teplo, světlo, mechanické ztížení), plast zestárl a změnily se jeho vlastnosti. Také mohlo dojít k jeho kontaminaci různými nečistotami.
Plastové lahve, kelímky, sáčky, igelitky a jiné plastové obaly a výrobky, polystyren. Nepatří sem obaly z jiných materiálů, PVC – novodurové trubky či linoleum, a plastové obaly znečištěné různými chemikáliemi, nebo motorovými oleji. Chemicky znečištěné plastové obaly se svým znečištěním stávají nebezpečným odpadem.