Druhy odpadů a technologie vznikající při recyklaci papíru
Po třídění odpadního papíru zůstávají v suspenzi papíroviny převážně jen jemné nečistoty o hustotě blízké hustotě celulózy.Jemné nečistoty v podobě polymerních materiálů, jsou látky s nízkým bodem tání (cca. 30-140 °C) nazývající se stickies.
Stickies - Při recyklaci papíru se jedná o jedny z nejproblematičtějších látek.
Mohou totiž zalepovat otvory papírenského síta nebo se lepit na sušící válce (tím snižovat přestup tepla, či způsobovat přetrhy pásu papíru), mění i koloidní vlastnosti papíroviny (ty mění jen rozpustné stickies), čímž *mohou způsobovat vznik pěny, špatné zachycování plniv v nově vyrobeném papíru aj.
Kromě technologických problémů nerozpustné stickies způsobují ve vyrobeném papíru i vznik skvrn se sklovitým průhledem.
Bohužel stickies obvykle nejdou odstranit. Pouze dispergovatelné stickies se dají rozptýlit pod hranici viditelnosti, čímž se zvýší kvalita vyrobeného papíru.
Postupy třídění odpadního papíru
Dispergovat (tj. rozptýlit) se dají postupy chemickými (ty se ale moc nepoužívají), termickými (zahřátím cca na 150 °C a následnou dispergací), či** termomechanickými** (suspenze se zahřeje na teplotu pod 100 °C a následným mechanickým působením se částice rozbíjí).
V rámci třídění se někdy samotná suspenze rozdělí na frakci s krátkými a dlouhými vlákny. Toto třídění je zatím ale v plenkách a používá se málokde.