Zpracování zdravotnických odpadů a jejich nebezpečné vlastnosti
Léky existují v mnoha formách (tablety, dražé, kapky, injekční roztoky, tobolky, čípky, masti a podobně) a mají různé složení (galenika – výtažky z rostlin, hormony, vitamíny, alkaloidy, antibiotika, syntetická léčiva a podobně).Z hygienicko-epidemiologického hlediska je většina složek léků škodlivých svými toxickými vlastnostmi (obsahují těžké kovy, alkaloidy, anorganické a organické sloučeniny) nebo díky možnosti vzniku rezistentních mikroorganismů při vyhození nepoužitelných léků do kanalizace nebo na skládku.
Případná kontaminace vody, půdy, nekontrolovaný zdroj mikroorganismů, nekontrolovaný průběh známých i neznámých chemických reakcí je závažným ekologickým problémem.
Ve výrobě se část odpadních kapalných látek regeneruje (rozpouštědla, extrakční činidla). U některých druhů přípravků je v některých případech možné tzv. přepracování výrobku tehdy, nevyhovuje-li z nějakého důvodu kvalitativním požadavkům. „Zmetky“ z výroby lze opakovaně zpracovat za předpokladu provedení nových klinických testů a zkoušek stability, což je časově i finančně náročné.
Zneškodnění zdravotnických odpadů
S výjimkou výlisků léčivých rostlin a odpadů bílkovinného charakteru je optimální metodou zneškodnění farmaceutických odpadů spalování. Takto se zneškodňují ve výrobě již nerecyklovatelné zbytky rozpouštědel, extrakčních činidel, zbytky chemikálií, smetky, zmetková léčiva, nevratné obaly od vstupních surovin (mimo obaly skleněné). Skleněné obaly lze s výhodou vracet k recyklaci do skláren, výlisky léčivých rostlin, bílkovinné odpady a jiné biologické odpady hygienicky nezávadné lze kompostovat a tím vracet do půdy aktivní biologický materiál.